Znaczenie pierścionków

Znaczenie pierścionków – co oznacza pierścionek na konkretnym palcu?

Zastanawiasz się, jakie jest znaczenie pierścionków na poszczególnych palcach? Co kryje się za biżuterią noszoną na małym palcu, a co za pierścionkiem na palcu serdecznym? W tym wpisie poznasz kilka ciekawostek z historii biżuterii oraz przekonasz się, jaką symbolikę mogą nieść z sobą pierścionki.

Za biżuterią może kryć się bardzo wiele. I nie chodzi tu jedynie o znaczenie sentymentalne, symbolikę kamienia czy znaczenie wzoru. Okazuje się, że pewien głębszy sens kryje się także za tym, na jakim palcu nosimy pierścionek. Pewnie większości z nas przychodzi na myśl biżuteria ślubna i zaręczynowa – pierścionki i obrączki z reguły trafiają na palec serdeczny, ale skąd taka tradycja? Jeśli ciekawi cię, jakie znaczenie może kryć się za pierścionkami noszonymi na konkretnych palcach, zapraszamy do lektury tego wpisu.

Znaczenie pierścionków na małym palcu?

Co ciekawe, historycznie pierścionki na małych palcach najczęściej nosili mężczyźni. Sygnety, bo to właśnie o nich mowa w tym paragrafie, symbolizowały status społeczny oraz przynależność do znamienitej rodziny i przechodziły pomiędzy jej członkami z pokolenia na pokolenie. Najczęściej pierścienie tego typu były dość masywne i cechował je charakterystyczny kształt.

Zwieńczeniem sygnetu najczęściej jest herb rodzinny, przedstawiony na pierścieniu często w lustrzanym odbiciu. Sygnety odgrywały bowiem również rolę pieczęci – herb przedstawiony na pierścionku odciskano w gorącym wosku, co równało się podpisowi posiadacza biżuterii. Sygnety z reguły nosi się na lewym palcu małej ręki

Znaczenie pierścionka na palcu serdecznym

Znaczenie pierścionków
Kliknij w zdjęcie i zobacz srebrne pierścionki Solkatt

Drugi palec licząc od zewnętrznej części dłoni, to ten zarezerwowany dla biżuterii ślubnej oraz zaręczynowej. Tradycyjnie w naszym kręgu kulturowym pierścionek zaręczynowy zakłada się na palec serdeczny prawej dłoni. W niektórych kręgach z kolei był to palec serdeczny lewej dłoni. Dlaczego to właśnie palec serdeczny zasłużył sobie na takie wyróżnienie? Dawniej wierzono, że właśnie z palca serdecznego biegnie żyła, która trafia prosto do serca. Umiejscowienie biżuterii ślubnej właśnie na palcu serdecznym miało więc zapewnić powodzenie w miłości.

Co ważne, na palec serdeczny zakładamy także pierścionek zaręczynowy. To bardzo ważna informacja, ponieważ podczas wybierania biżuterii zaręczynowej trzeba mieć na uwadze, który palec zmierzyć. Po ślubie, gdy małżonkowie nałożą sobie na palce obrączki ślubne, pierścionek zaręczynowy najczęściej przekłada się na palec serdeczny lewej ręki lub nosi razem z obrączką.

Pierścionek na palcu środkowym

W przypadku najdłuższego palca dłoni niestety nieco was rozczarujemy. Za biżuterią noszoną na tym właśnie palcu nie kryje się żadna symbolika. Ale komponując swoje stylizacje z biżuterią w roli głównej, warto wyeksponować szczególnie efektowne pierścionki na palcu środkowym. Duży pierścionek czy kilka mniejszych na palcu środkowym będą prezentować się harmonijnie i z pewnością zwrócą uwagę.

Pierścionki na palcu wskazującym

Znaczenie pierścionków
Kliknij w zdjęcie i zobacz złote pierścionki Solkatt

Okazuje się, że w stwierdzeniu „co kraj, to obyczaj” jest bardzo dużo prawdy. W kulturze żydowskiej to właśnie na palec wskazujący trafia obrączka ślubna. Z reguły jest to palec wskazujący prawej ręki. Biżuteria noszona na palcu wskazującym lewej ręki niestety nie kryje za sobą żadnej symboliki.

Znaczenie pierścionków na kciuku

Na koniec mamy dla was niewielkie rozczarowanie – kultura noszenia biżuterii obeszła się z kciukami po macoszemu i niestety tu również nie dopatrzymy się żadnej głębszej symboliki. Co ciekawe, pierścionki noszone na kciuku prezentują się bardzo efektownie i są wyraźnie widoczne. W takim wydaniu szczególnie dobrym pomysłem mogą być okazałe modele np. o szerokiej obrączce lub bogatym zdobieniu.