jak wybrać pierścionek zaręczynowy

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy? Odpowiadamy na najczęstsze pytania

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy? Ile powinien kosztować? Czy pierścionek zaręczynowy musi być z diamentem? Jeśli planujesz niezapomniane oświadczyny i szukasz pięknego pierścionka zaręczynowego, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Jak powinien wyglądać pierścionek zaręczynowy?

Jeśli zastanawiasz się, jakie są modne pierścionki zaręczynowe lub po prostu szukasz inspiracji do wyboru tego idealnego modelu, poniżej znajdziesz kilka tropów.

  • Klasyczne pierścionki zaręczynowe

Tzw. solitaire rings, czyli pierścionki, w których oprawia się jeden okazały kamień szlachetny, to biżuteryjna klasyka i najpopularniejszy typ biżuterii zaręczynowej. Poza zdobiącym je klejnotem solitaire rings charakteryzują się także gładką obrączką pierścionka lub jedynie subtelnym zdobieniem.  Jeśli cenisz sobie tradycyjne rozwiązania, to może być dobry trop w poszukiwaniu tego najpiękniejszego pierścionka zaręczynowego.

  • Pierścionek zaręczynowy jak obrączka

To ciekawa alternatywa dla opisanych wyżej klasyków. Pierścionek zaręczynowy tego typu charakteryzuje się szerszą szyną co sprawia, że wielu porównuje go właśnie do obrączek. Na powierzchni szyny jubilerzy umieszczają z reguły wzór, który dzięki większej szerokości jest wyraźnie widoczny. W kolekcji Solkatt przykładem pierścionka zaręczynowego o szerszej szynie jest np. model „Rzeka” zdobiony szafirem szlifowanym w tzw. markizę.

  • Pierścionek zaręczynowy z ozdobną obrączką.

Jeśli szukasz niesztampowych rozwiązań, warto postawić na pierścionek zaręczynowy, w którym szyna jest zdobiona ciekawym wzorem. Może to być np. wzór liściasty czy kwiatowy. To może być świetna odpowiedź na pytanie, jakie są modne pierścionki zaręczynowe. Zwrot ku naturze i motywom inspirowanym przyrodą jest obecny w designie od wielu lat i wszystko wskazuje, że wzory roślinne rozgościły się we wzornictwie na dobre.

jak wybrać pierścionek zaręczynowy
Kliknij w zdjęcie i zobacz nasze pierścionki zaręczynowe

Z czego pierścionek zaręczynowy powinien być wykonany?

Tradycyjnie przyjęło się, że pierścionki zaręczynowe są wykonywane ze złota. Szlachetny metal nie tylko daje piękny efekt wizualny, ale też jest dobrym sposobem na uczczenie podniosłości chwili, jaką są oświadczyny. Pamiętaj jednak, że zasady są po to, żeby je łamać. Jeszcze do niedawna w biżuteryjnej modzie prym wiodły pierścionki z żółtego złota. Obecnie modele wykonane z białego złota wcale im nie ustępują. Co więcej, wielu zakochanych sięga także po srebro.

Jaka próba złota na pierścionek zaręczynowy?

Dla szybkiego przypomnienia – próba złota informuje nas, ile czystego złota znajduje się w stopie użytym do wyrobu danej biżuterii. Próba 375 zawiera 37,5% czystego złota. W próbie 585 jest to już 58,5%, a w próbie 750 to aż 75%.

Przyjęło się, że większość pierścionków zaręczynowych jest wykonywana ze złota próby 585, czyli 14-karatowego. Wszystko to za sprawą świetnego stosunku jakości złota do ceny. Złoto 14-karatowe (próba 585) idealnie sprawdza się do biżuterii noszonej na co dzień, a przecież pierścionków zaręczynowych raczej się nie zdejmuje. Z kolei biżuteria wykonana ze złota próby 375 może z czasem ciemnieć (ale to odwracalny proces). Natomiast biżuteria próby 750 z racji dużej zawartości złota jest polecana jedynie na szczególne okazje, ponieważ może się odkształcać.

jak wybrać pierścionek zaręczynowy
Kliknij w zdjęcie i zobacz nasze pierścionki zaręczynowe

Żółte czy białe złoto?

Poza względami estetycznymi należy mieć na uwadze kilka aspektów praktycznych. Po pierwsze białe złoto może uczulać. Aby uzyskać złoto o chłodnym, srebrzystym odcieniu do stopu dodaje się niklu, a metal ten znany jest jako silny alergen powodujący stany zapalne skóry.

Ponadto miej na uwadze fakt, że białe złoto jest rodowane. To proces galwaniczny, dzięki niemu kolor złota jest rzeczywiście chłodny, bez żółtych tonów. Ponadto warstwa rodu sprawia, że białe złoto pięknie mieni się w świetle. Musisz jednak wiedzieć, że powłoka ta ściera się z czasem, co jest naturalnym następstwem użytkowania biżuterii. W rezultacie po kilku latach noszenia, białe złoto straci nieco na swoim pierwotnym uroku. Na szczęście efekt ten można odwrócić oddając pierścionek do ponownego rodowania.

Czy pierścionek zaręczynowy może być srebrny?

Jak najbardziej. Chociaż srebrne pierścionki zaręczynowe wciąż są mniej popularne niż ich złote odpowiedniki, to jeśli chcesz postawić właśnie na ten szlachetny metal, nic nie stoi na przeszkodzie. Warto natomiast wiedzieć, że srebro ciemnienie z czasem. To naturalny proces oksydacji, który może przyspieszyć częsty kontakt z potem czy zanieczyszczenia powietrza. Aby przywrócić blask srebrnej biżuterii, wystarczy ją wyczyścić.

Pierścionek zaręczynowy z diamentem
Kliknij w zdjęcie i zobacz nasze pierścionki zaręczynowe

Jaki kamień w pierścionku zaręczynowym?

Tradycyjnie najwięcej modeli pierścionków na oświadczyny zdobią właśnie diamenty. W tym miejscu warto zaznaczyć pewną prawidłowość – nie każdy diament jest brylantem, ale każdy brylant jest diamentem. Co to oznacza w praktyce? Aby diament zyskał miano brylantu, musi zostać oszlifowany tzw. szlifem brylantowym. To bardzo precyzyjny i szczególny rodzaj obróbki, który pozwala na wydobycie z kamienia pełni jego blasku.

Pierścionki zaręczynowe z diamentami

Dlaczego właśnie diamenty oprawia się w pierścionkach zaręczynowych? Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze – tradycja wręczania biżuterii zaręczynowej z diamentami sięga aż średniowiecza. W 1477 roku pierwszy raz w historii pierścionek tego typu na znak zawarcia umowy małżeńskiej otrzymała Maria Burgundzka.

Po drugie – względy praktyczne. Rzemieślnicy zajmujący się obróbką kamieni szybko zauważyli, jak twardymi minerałami są diamenty. Dzięki współczesnym badaczom wiemy doskonale, że pod tym względem diamenty nie mają sobie równych – są najtwardszymi kamieniami na świecie. W efekcie jeśli twoja wybranka będzie nosić na co dzień pierścionek zaręczynowy z diamentem, kamień się nie porysuje, ani nie straci swojego blasku. Diament może zarysować tylko inny diament.

Przeczytaj również: Diamenty – znaczenie, symbolika ciekawostki

  • Czy pierścionek zaręczynowy musi być z diamentem? Niekoniecznie. Na jubilerskim rynku znajdziesz mnóstwo efektownych pierścionków zaręczynowych, w których są oprawione inne kamienie szlachetne. Są to najczęściej szafiry czy rubiny, a nieco rzadziej szmaragdy. Zwłaszcza te dwa pierwsze typy kamieni będą dobrym wyborem, jeśli szukasz alternatywy dla diamentu. Rubiny i szafiry, które wywodzą się z tej samej grupy minerałów zwanej korundami, cechują się bardzo dużą twardością. W dziesięciostopniowej skali Mohsa opisującej twardość minerałów, uplasowały się zaraz za diamentami.
  • Warto zwrócić też uwagę na znaczenie kamieni w pierścionku zaręczynowym. Diamenty uznaje się za symbol wierności i stałości uczuć. Z kolei rubiny wiąże się z namiętnością i miłością romantyczną. Szafiry z kolei wedle różnych interpretacji mają być symbolem mądrości i zgody.
Złoty pierścionek zaręczynowy z szafirem
Złoty pierścionek zaręczynowy z szafirem

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Zanim zabierzesz się za dobieranie rozmiaru pierścionka zaręczynowego, musimy ustalić, na której ręce i na którym palcu nosi się biżuterię zaręczynową. Tradycyjnie przyjęło się, że pierścionek zaręczynowy trafia na prawą rękę, na drugi licząc od palca najmniejszego. Dawniej wierzono, że bezpośrednio z tego palca wiedzie żyła transportująca krew bezpośrednio do serca. Noszenie biżuterii zaręczynowej właśnie na tym palcu miało podsycać siłę uczuć.

A jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego?

Najlepiej zdaj się na zmierzenie biżuterii, którą nosi twoja wybranka. Dobrym sposobem na zmierzenie biżuterii będzie użycie suwmiarki. Pamiętaj, że do mierzenia średnic wewnętrznych (bo w przypadku pierścionków właśnie ta wartość nas interesuje) służą górne szczęki narzędzia. Przed rozpoczęciem pomiarów upewnij się, że narzędzie jest dobrze skalibrowane.

Ile wydać na pierścionek zaręczynowy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W sprzedaży znajdziesz najróżniejsze modele pierścionków zaręczynowych. Na ich cenę wpływa materiał, z jakiego biżuteria jest wykonana oraz rodzaj i wielkość oprawionego kamienia. Zaplanuj więc budżet na zakup pierścionka adekwatny do twoich możliwości i potrzeb.