Próba złota 375

Jak dbać o biżuterię, aby służyła ci jak najdłużej?

Kiedy zdejmować pierścionek? Czy można spać w kolczykach? A jak dbać o łańcuszki? Jeśli chcesz, aby twoje błyskotki prezentowały się świetnie przez długi czas, przekonaj się, jak właściwie użytkować biżuterię i dbać o nią.

Pierścionki, kolczyki czy naszyjniki ze złota lub srebra to trwała biżuteria, która jednak rządzi się swoimi prawami. Musisz wiedzieć, że żeby utrzymać blask swoich ulubionych dodatków, trzeba o nie właściwie dbać oraz użytkować w przemyślany sposób. Oto kilka pomocnych wskazówek, dzięki którym twoja biżuteria będzie się prezentować znakomicie przez długi czas. Jak dbać o biżuterię? Przekonajmy się.

Czy można spać w kolczykach?

Jak dbać o biżuterię
Kliknij w zdjęcie i zobacz nasze kolczyki

Jeśli zastanawiasz się, czy trzeba zdejmować kolczyki na noc, bo zwykle nie chce ci się tego robić, musimy cię zmartwić. Lepiej zostawić biżuterię na szafce nocnej. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze biżuteria może się odkształcać. Jeśli pójdziesz spać w kolczykach i ciężar twojej głowy będzie uciskał płatek ucha do poduszki, biżuteria może w pewnym stopniu stracić swój pierwotny wygląd. Po drugie, miej na uwadze komfort snu. Zdrowy, nieprzerwany sen ma ogromny wpływ na nasz dobrostan. Kolczyki mogą cię podrażniać czy uciskać delikatną skórę.

Kiedy zdejmować pierścionek?

Jak dbać o biżuterię
Kliknij w zdjęcie i zobacz nasze złote pierścionki

Pierścionki zaręczynowe i obrączki ślubne to biżuteria, którą z reguły nosimy na co dzień. Niestety, jeśli chcesz, aby pierścionki prezentowały się świetnie przez długi czas, istnieje kilka sytuacji, pod czas których lepiej zdjąć biżuterię. Kiedy należy to zrobić?

Zdecydowanie podczas treningów, zwłaszcza tych, w trakcie których korzystasz ze sprzętu typu sztanga, hantle czy drążek. Pod wpływem tych akcesoriów sportowych na pierścionkach mogą powstawać zarysowania lub wręcz może dojść do odkształcenia biżuterii. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być np. rękawiczki treningowe, które w pewnym stopniu ochronią również biżuterię na twoich palcach.

Ponadto zdejmuj biżuterię podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Kosmetyki mogą powodować powstawanie plam zwłaszcza na srebrnej biżuterii. Ryzykownym przedsięwzięciem może się także okazać sprzątanie i wykonywanie prac domowych z ulubionym pierścionkiem na palcu.

Jak dbać o łańcuszki?

Jak dbać o biżuterię
Kliknij w zdjęcie i zobacz nasze naszyjniki

Naszyjniki to szczególna kategoria biżuterii. Cienkie łańcuszki są bowiem newralgicznymi elementami wyrobów i jeśli nie będziemy o nie właściwie dbać, wisiorki mogą stracić swój blask, czy wręcz zostać uszkodzone. Jeśli naszyjniki należą do twojej ulubionej biżuterii, musimy cię zmartwić – czasowo należy się z nimi rozstawać.

Kiedy? Biżuterię należy ściągać na czas treningu. Dotyczy to zwłaszcza srebrnych wyrobów. Jak zapewne wiesz, srebro z czasem ciemnieje. To naturalny proces oksydacji, na który wpływają m.in. związki siarki zawarte w powietrzu. Co ciekawe, proces ciemnienia srebra może przyspieszyć kontakt z ludzkim potem. Należy także unikać kontaktu biżuterii z perfumami, ponieważ zawarty w nich alkohol może odbarwić twoje błyskotki.

Zwróć także uwagę na sposób przechowywania łańcuszków. Delikatne sploty powinny być zawieszone np. na specjalnych stojakach z haczykami czy w jubilerskich szkatułkach dostosowanych do przechowywania tego typu biżuterii.

Biżuteria na plaży lub basenie – czy trzeba ją zdejmować?

Zdecydowanie! Chlorowana lub słona woda ma niekorzystny wpływ na kondycję biżuterii. Pamiętaj też, że najbezpieczniej zostawić twoje błyskotki w domu – na plaży czy basenie znacznie łatwiej o zagubienie tych drobnych przedmiotów.

Jak dbać o złotą biżuterię?

Jak dbać o biżuterię

Na początek naszych rozważań o dbaniu o złotą biżuterię musisz wiedzieć, że jest pewna różnica w użytkowaniu w zależności od próby kruszcu, z jakiego jest wykonana. W przypadku prób 333 czy 375 trzeba mieć świadomość, że przez wzgląd na dużą zawartość innych metali w stopnie (np. srebra) biżuteria z czasem będzie matowiała.

Wynika to z faktu, że w kontakcie ze związkami siarki, które są obecne w powietrzu, srebro się utlenia i pokrywa ciemniejszym nalotem. W efekcie w przypadku złota niższych prób, w których zawartość srebra jest większa, biżuteria może z czasem stać się ciemniejsza. Co ważne, złoto wyższych prób, np. 585, nie traci swojego blasku w wyniku działania wyżej opisanego zjawiska, ponieważ domieszki innych metali są znacznie mniejsze. Na szczęście, jeśli twoja biżuteria z czasem zmatowieje, możesz ją wyczyścić.

·      Czyszczenie biżuterii – aby przywrócić wyrobom jubilerskim ze złota ich dawny blask, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty. W sieci znajdziesz środki właśnie do czyszczenia złota. To dobry wybór, ponieważ w przeciwieństwie do domowych metod, nie ryzykujesz, że biżuteria pokryje się plamami. Gdy już zaopatrzysz się w odpowiedni środek czyszczący, sięgnij też po miękką ściereczkę np. z mikrofibry. Zrezygnuj ze szczoteczek, ponieważ twarde syntetyczne włosie może prowadzić do pojawiania się rys na biżuterii.

·      Przechowywanie biżuterii – unikaj pozostawiania biżuterii leżącej luzem. Nie dość, że w ten sposób narażasz ją na zagubienie w domowym rozgardiaszu, ale też możesz przyspieszyć proces ciemnienia wyrobów. Jeśli masz już większą kolekcję złotej biżuterii, postaw na zasobnik wyłożony miękkim materiałem. W przypadku pojedynczych wyrobów dobrze sprawdzą się też pudełka jubilerskie, w które biżuteria jest pakowana przez sprzedawcę.

Jak dbać o srebrną biżuterię?

Jak dbać o biżuterię
Kliknij w zdjęcie i zobacz nasze srebrne pierścionki

Jak ustaliliśmy już wcześniej, srebrna biżuteria z czasem ciemnieje. To w pełni naturalny i odwracalny proces. Okazuje się jednak, że ciemnienie srebra można opóźnić m.in. dzięki właściwej pielęgnacji i przechowywaniu srebrnej biżuterii.

·       Pielęgnacja srebrnej biżuterii – w tym przypadku, podobnie jak przy złotej biżuterii, polecamy sięgnąć po specjalistyczne preparaty. W ten sposób nie tylko dobrze wyczyścisz biżuterię, ale też unikniesz ryzyka, że wyroby się zniszczą.

·       Jak przechowywać srebrną biżuterię – Najważniejszą zasadą przechowywania biżuterii jest wybór suchego i dobrze wentylowanego miejsca. Jak się już domyślasz, łazienka z miejsca odpada. Swój zasobnik z błyskotkami umieść w sypialni czy garderobie. Umieść swoją srebrną biżuterię w szczelnie zamkniętym pojemniku. Dzięki niemu biżuteria będzie zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią.