Złoto próby 585

Złoto próby 585 – co to jest?

Złoto próby 585 – co to znaczy? Ile to karatów? Czy złote pierścionki 585 będą dobrym wyborem? Kiedy warto postawić właśnie na tę konkretną próbę złota? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Zanim przejdziemy do szczegółów i weźmiemy pod lupę złoto 585, musimy coś ustalić – czym tak naprawdę jest próba złota? Czyste złoto jest bardzo miękkim materiałem, w metalurgii określa się je mianem „kowalnego”. Oznacza to, że łatwo poddaje się obróbce i odkształceniom. Aby możliwe było wykonanie ze złota trwałej biżuterii, która będzie ci służyć w dobrym stanie przez długi czas, konieczne jest dodanie do szlachetnego metalu innych metali oraz topników. W rezultacie stop złota zyskuje na wytrzymałości. Próby złota są to ustandaryzowane wartości, które informują nas, jaki procent czystego złota znajduje się w stopie metali użytym do wyrobu danej biżuterii.

Złoto próby 585 – co to jest?

Złoto próby 585
Kliknij w zdjęcie i zobacz nasze złote pierścionki próby 585

Złote kolczyki 585 czy pierścionki lub naszyjniki oznaczone właśnie tą wartością zawierają 58,5% czystego złota. Pozostała część stopu to metale, które zwiększają wytrzymałość stopu oraz tzw. topniki. Dla porównania złoto próby 375 zawiera 37,5% czystego złota. Z kolei złoto próby 750 liczy sobie aż 75% szlachetnego metalu.

Próba złota 585 – ile to karatów?

W opisach złotych produktów czy artykułach dotyczących biżuterii często stosuje się wartość zwaną karatami. To jednostka masy wykorzystywana w jubilerstwie, która określa ilość czystego złota w stopie użytym do produkcji biżuterii. 1 karat to 1/24 zawartości czystego złota w stopie. W efekcie złoto próby 585 liczy sobie 14-karatów.

Jak sprawdzić próbę złota 585?

Warto wiedzieć, że w Polsce obrót metalami szlachetnymi jest regulowany przez prawo probiercze. Zgodnie z przepisami każdy wyrób wykonany ze złota, który waży powyżej 1 grama, musi trafić na oględziny do lokalnego urzędu probierczego. Tam specjaliści zwani probierami sprawdzają, czy materiał, z którego wykonana jest biżuteria zgadza się z wytycznymi. W rezultacie pierścionki, naszyjniki czy kolczyki są oznaczane tzw. cechą probierczą. To urzędowy znak, który stanowi dla kupującego potwierdzenie zgodności zawartości złota w stopie użytym do wykonania wyrobów.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak sprawdzić próbę złota, przyjrzyj się otrzymanym produktom. Cechy probiercze są wybijane z reguły w mniej widocznych miejscach, aby nie obniżały estetyki wyrobów. Gołym okiem trudno je dostrzec, ale lupa powinna rozwiązać ten problem.

Czy warto kupić biżuterię ze złota 585?

Złoto próby 585
Kliknij w zdjęcie i zobacz nasze złote łańcuszki 585

Zdecydowanie. Biżuteria ze złota 585 będzie dobrym wyborem, jeśli chcesz postawić na trwałe wyroby, które będą prezentowały się świetnie przez długi czas. Z racji wysokiej zawartości czystego złota, pierścionki 585 czy naszyjniki, nie ciemnieją z czasem. M.in. to właśnie dlatego pierścionki zaręczynowe czy obrączki ślubne, czyli wyroby, których praktycznie się nie zdejmuje, są wykonywane właśnie z 14-karatowego złota. Co ważne, w przeciwieństwie do niższych prób, złoto 585 nie uczula.

Ważną właściwością biżuterii ze złota 585 jest też elastyczność. To szczególnie istotne, w przypadku naszyjników. Złoty łańcuszek 585 lub złota bransoletka 585 w przypadku zahaczenia nie zerwie się tak łatwo, jak wyroby z niższych prób. Duża zawartość złota sprawia, że ogniwa mogą się delikatnie naciągnąć, ale nie pękną, w razie mocniejszego pociągnięcia. Dlatego właśnie warto postawić na wyroby z 14-karatowego złota, jeśli zależy ci na ponadczasowości – złote kolczyki 585, naszyjniki czy pierścionki będą zdecydowanie trwalsze. Trzeba mieć jednak na uwadze ceny złota 585. Z racji niemal dwukrotnie wyższej zawartości szlachetnego metalu w stopie, niż w przypadku np. próby 375, cena biżuterii również idzie w górę.

Jak dbać o biżuterię ze złota próby 585?

Kliknij w zdjęcie i zobacz złoty pierścionek 585 “Rzeka”

To w zasadzie uniwersalne zasady, które dotyczą użytkowania biżuterii w ogóle. Pamiętaj przede wszystkim, że są sytuacje, kiedy lepiej zdjąć swoje błyskotki. Kiedy? Np. podczas kąpieli w basenie czy morzu, a także w trakcie domowych porządków. Kontakt z chlorowaną lub morską wodą oraz chemikaliami zawartymi w środkach czyszczących może mieć niekorzystny wpływ na kondycję biżuterii. Zadbaj także o przechowywanie biżuterii. Wybierz dla niej suche i dobrze wentylowane pomieszczenie (łazienka zdecydowanie odpada) oraz zadbaj o specjalne zasobniki na biżuterię.