Naszyjnik choker

Naszyjnik choker – co to jest. Jak nosić? Z czym łączyć?

Naszyjnik choker to efektowna i nietypowa biżuteria. Jak sama nazwa wskazuje, nosi się go na szyi, ale różni się zasadniczo od klasycznych naszyjników. Co to tak naprawdę jest naszyjnik typu choker, skąd się wziął i wreszcie, jak go nosić? Odpowiedzi na te pytania oraz garść innych inspiracji znajdziesz poniżej.

Jeśli lubisz bawić się modą i stawiać na różne rozwiązania stylizacyjne, warto poszukać też niesztampowych pomysłów na dobór biżuterii. Takim właśnie nieco nietypowym, ale z pewnością szalenie efektownym dodatkiem będzie choker.

Naszyjnik choker – co to jest?

Zasadniczą kwestią, która odróżnia naszyjnik typu choker od klasycznego odpowiednika, jest rzemyk lub tasiemka. To właśnie na nich zawieszona jest zawieszka. Następnie rzemyk lub tasiemkę obwiązuje się wokół szyi, aby dość ściśle przylegała do skóry, oczywiście z zachowaniem poczucia komfortu. W rezultacie naszyjnik choker srebrny czy złoty prezentuje się znakomicie i podkreśla szyję. Najczęściej tasiemki lub rzemyki zastosowane w chokerach są czarne.

Z historii biżuterii, czyli choker dawniej

Naszyjnik choker
Kliknij w zdjęcie i zobacz złoty naszyjnik choker “Nora”

Chociaż wydawać by się mogło, że to wytwór współczesnej mody, to choker liczy sobie już ładnych parę lat. Pierwsze naszyjniki tego typu były wytwarzane przez sumeryjskich rzemieślników jeszcze przed naszą erą. Współcześniejsza historia naszyjników typu choker zaczyna się w okresie Rewolucji Francuskiej, kiedy to Paryżanki nosiły naszyjniki wiązane na szyjach jako wyraz hołdu wobec osób, które zginęły na gilotynie. Z czasem, bo już w XIX wieku, naszyjnik choker zataczał coraz szersze kręgi – biżuteria zyskała na popularności np. wśród artystek, tancerek, a nawet arystokratek.

Prawdziwą popularyzatorką naszyjników typu choker była XIX wieczna brytyjska królowa Aleksandra. Monarchini nosiła na szyi okazały choker składający się z wielu klejnotów. XX wiek to czas, gdy chokery coraz bardziej zyskiwały na popularności, a na lata 90. przypadł szczyt ich świetności. Obecnie znów wróciły do łask i wszystko wskazuje na to, że na dobre zakorzeniły się w świecie biżuterii

Przeczytaj również: Jak nosić łańcuszki: pomysły na stylizowanie naszyjników

Jak nosić naszyjnik choker?

Naszyjnik choker
Kliknij w zdjęcie i zobacz srebrny choker “Nora”

Naszyjniki damskie choker z reguły wiąże się dość ściśle wokół szyi, aby nie opadały, jednak oczywiście możesz wystylizować biżuterię zgodnie ze swoimi potrzebami. Wygoda przede wszystkim. Jeśli zastanawiasz się, jak nosić naszyjnik typu choker lub z czym go zestawić, poniżej znajdziesz garść inspiracji.

  • Choker do bluzek z niewielkim dekoltem – jeśli lubisz koszule i bluzki wykończone przy szyi, co wiąże się z faktem, że delikatne naszyjniki pozostają niewidoczne pod ubraniem, dobrą alternatywą będzie właśnie choker.
  • Choker z celebrytką – jeśli lubisz biżuteryjne komplety, dobrym pomysłem będzie zestawienie naszyjnika typu choker z naszyjnikiem celebrytką. W ten sposób stworzysz efektowny duet biżuterii, który wspaniale podkreśli szyję. Dla szybkiego przypomnienia – naszyjnik celebrytka to krótki łańcuszek liczący sobie około 40-42 cm długości, na którym zawieszona jest jedna lub kilka ozdobnych zawieszek. Biżuteria układa się tuż przy nasadzie szyi. Czarny naszyjnik choker ze srebrną lub złotą zawieszką oraz dobrany do tego naszyjnik celebrytka będą wyglądać świetnie.
  • Choker do związanych włosów – dobrym sposobem na to, jak stylizować choker, jest zestawienie biżuterii z wysoko upiętymi włosami. Musisz pamiętać, że rzemyk lub tasiemkę można zawiązać wokół szyi splątując z tyłu efektowną kokardę. Całość wyeksponujesz właśnie dzięki upięciu włosów w wysoki kok czy kucyka.

Jak widzisz, naszyjnik choker złoty czy srebrny daje naprawdę duże pole do stylizacyjnego popisu. To ciekawa biżuteria, która może być świetnym uzupełnieniem dla twojej kolekcji naszyjników.