Diamenty

Diamenty – znaczenie, symbolika, ciekawostki

Diamenty to najszlachetniejsze kamienie znane ludzkości. Od wieków zdobiły biżuterię władców i najpotężniejszych ludzi tego świata. Obecnie to symbole miłości, które zdobią np. pierścionki zaręczynowe. Jeśli ciekawi cię znaczenie biżuterii z kamieniami szlachetnymi, w dzisiejszym wpisie poznasz garść ciekawostek oraz faktów na temat diamentów.

Diamenty – cechy fizyczne

Diamenty to najtwardsze kamienie na świecie. W dziesięciostopniowej skali Mohsa uzyskały najwyższą notę, wyprzedzając szafiry i rubiny. Jak wskazuje profesor Walter Schumann w książce „Kamienie szlachetne i ozdobne”, diamenty swoją nazwę zawdzięczają właśnie tej niezrównanej twardości. Greckie słowo adamas oznacza bowiem „niepokonany”.

Chociaż w jubilerskim świecie największą popularnością cieszą się klasyczne białe diamenty, musisz wiedzieć, że te wyjątkowe kamienie szlachetne występują w najróżniejszych odcieniach. W biżuterii często można zatem spotkać np. diamenty cytrynowe, brązowe, czasem zielone, wpadające w odcienie czerwieni czy wreszcie czarne. Te ostatnie szczególnie zyskały na popularności.

Co więcej, diamenty cechują się także dużą odpornością na działanie środków chemicznych. Okazuje się jednak, że w starciu z wysoką temperaturą może dojść do uszczerbków na tych wyjątkowych kamieniach.

Przeczytaj również: Rubiny – znaczenie, symbolika, ciekawostki

Najważniejsze kryteria oceny diamentów

Jeśli planujesz zakup biżuterii z kamieniami szlachetnymi, jakimi są diamenty, warto wiedzieć, jakim kryteriom oceny podlegają. To właśnie poniższe czynniki decydują o cenie kamieni.

  • Czystość – klasyfikacja czystości diamentów informuje nas, w jakim stopniu w kamieniu widoczne są tzw. wrostki, inaczej nazywane inkluzjami. Za tymi enigmatycznymi określeniami kryją się różnego rodzaju pęknięcia czy ślady wrośniętych minerałów. Ocena jakości diamentów pod tym względem jest dokonywana przy dziesięciokrotnym powiększeniu kamienia lupą. W efekcie kamienie uzyskują miano czystych; bardzo, bardzo mało zanieczyszczonych; bardzo mało zanieczyszczonych itd.

Co ciekawe, obecnie na rynku jubilerskim coraz większą popularnością cieszą się kamienie, które wedle opisanej wyżej klasyfikacji nie uzyskałyby zbyt wysokiej noty. Tzw. diamenty sól i pieprz charakteryzują się wyraźnie widocznymi inkluzjami, które sprawiają, że ich barwa przypomina właśnie mieszaninę wspomnianych przypraw. Są one bardzo rzadkie i nietypowe, dlatego zaskarbiły sobie miłość kolekcjonerów i znawców biżuterii.

  • Barwa – jak już ustaliliśmy we wcześniejszym paragrafie, diamenty występują w różnych barwach. W tradycyjnym ujęciu za najbardziej szlachetne uznaje się białe kamienie, których tonacja wpada wręcz w odcień błękitu. W efekcie tej klasyfikacji diamenty opisuje się zatem mianem kamieni w kolorze wyjątkowej bieli, pięknej bieli, bieli czy lekko stonowanej bieli itd.
  • Rodzaj szlifu – jak zaznacza wspomniany już Walter Shumann, ocenie jakości szlifu podlegają takie składowe, jak kształt, typ, proporcje oraz symetria. Idealnie wyszlifowany diament powinien mieć znakomite proporcje, z symetrycznie ułożonymi fasetkami. Dzięki temu możliwe jest wydobycie z kamienia tego wyjątkowego blasku, z którego słyną diamenty. Najwyżej oceniane szlify określa się mianem doskonałej brylancji, co w praktyce oznacza właśnie utrzymanie niemal idealnych proporcji kamienia.
  • Masa – przeglądając oferty biżuterii z kamieniami szlachetnymi w opisach produktów w informacjach na temat kamieni natrafiamy zawsze na skrót „ct”. Kryją się za nim karaty, czyli jednostka masy stosowana powszechnie w jubilerstwie, na podstawie której opisuje się nie tylko kamienie szlachetne, ale też czystość złota. 1 karat to około 0,2 grama. W przypadku kamieni szlachetnych im masa większa, tym kamień jest cenniejszy.

Diament a brylant – czym się różnią?

Ważnym aspektem w rozważaniach na temat diamentów, jest rozróżnienie ich od brylantów. Musisz wiedzieć, że każdy brylant jest diamentem, ale nie każdy diament jest brylantem. Z czego to wynika? Ze sposobu obróbki. Otóż diament staje się brylantem w efekcie oszlifowania tzw. szlifem brylantowym. To rodzaj obróbki wypracowany przez lata żmudnej pracy z kamieniami, który ustandaryzował się w jubilerstwie w początkach XX wieku. Profesor Walter Schumann wymienia następujące cechy szlifu brylantowego: „okrągła rondysta, co najmniej 32 fasetki i tafla w górnej części, co najmniej 24 fasetki (…) w dolnej części”.

Znaczenie i symbolika biżuterii z diamentami

Diamenty
Kliknij w zdjęcie i zobacz nasz złoty pierścionek zaręczynowy z diamentem “Astird”

Jeśli ciekawi cię znaczenie kamieni szlachetnych, warto wiedzieć, że za diamentami kryje się kilka naprawdę interesujących ciekawostek. Jak podaje Diana Scarisbrick w swojej książce „Rings – Jewelery of Power, Love and Loyalty”, w odróżnieniu od innych kamieni szlachetnych, diamentom przypisywano wielką wartość od wieków. Pierwsze pierścionki z surowymi i nieoszlifowanymi diamentami zdobiły dłonie najpotężniejszych obywateli starożytnego Rzymu.

Z czasem, wraz z rozwojem metod obróbki kamieni szlachetnych, niepowtarzalny blask i czystość diamentów zyskały dodatkowe znaczenie. Diana Scarisbrick zaznacza, że ówcześni twórcy dostrzegli, jak twarde i trudne w szlifowaniu są te wyjątkowe kamienie szlachetne. To właśnie za sprawą wspominanych właściwości diamenty uznano za symbole wierności małżeńskiej. W 1477 roku pierwszy raz w historii pierścionek z diamentem został wręczony w roli biżuterii zaręczynowej. Szczęśliwą właścicielką pierścionka z efektownym klejnotem została Maria Burgundzka, a pierścionek trafił na jej palec za sprawą arcyksięcia Austrii Maksymiliana.

Na przestrzeni wieków forma pierścionków zaręczynowych z diamentami ewoluowała, aby ostateczny, znany nam obecnie kształt zyskać w pierwszych dekadach XX wieku. Aktualnie pierścionki z diamentami charakteryzują się zróżnicowanym wzornictwem i możesz postawić na najróżniejsze ciekawe wzory. Niezależnie, czy postawisz na złoty pierścionek zaręczynowy kwiat z diamentem czy np. model inspirowany górami – szlachetny kamień w biżuterii będzie symbolem miłości i wierności.

Czarny diament – znaczenie

Generalnie znaczenie czarnych diamentów pokrywa się z symboliką innych kamieni szlachetnych określanych tym mianem. Jednak tym szczególnym czarnym okazom przypisuje się również inne właściwości. Okazuje się, że czarne diamenty są postrzegane jako kamienie symbolizujące charyzmę i pewność siebie. Jeśli zatem cenisz sobie biżuterię z kamieniami szlachetnymi oraz podążasz za  symboliką, jaka kryje się za tymi ozdobami, pierścionek z czarnym diamentem lub inna biżuteria tego typu może stać się talizmanem, który będzie wzmacniał twoją pewność siebie.