Próba złota 375

Próba złota 375 – co to jest? Czy warto kupić biżuterię ze złota 375?

Próba złota 375 czy może raczej 585? Jeśli planujesz zakup złotej biżuterii, warto wiedzieć, co kryje się za tymi enigmatycznymi opisami. Dziś bierzemy więc na tapet próbę złota 375 i postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące tego stopu.

Złoto to metal szlachetny, który towarzyszy ludzkości już od czasów starożytnych. Dawniej złoto było symbolem władzy i boskości, materiałem zarezerwowanym jedynie dla wybranych. Z czasem złoto spowszechniało, co nie znaczy, że straciło na wyjątkowości. Przeciwnie – wyroby ze złota towarzyszą nam jako symbole w szczególnych momentach życia – wystarczy wspomnieć zaręczyny czy śluby. Na rynku jubilerskim znajdziesz wyroby z różnych prób złota. Jedną z nich jest właśnie próba 375.

Złoto próby 375 – co to jest?

Mówiąc o biżuterii wykonanej ze złota, zwykliśmy po prostu używać określeń typu : „złote kolczyki czy „złoty pierścionek”. Musisz jednak wiedzieć, że czystego złota nie używa się do produkcji biżuterii, ponieważ ten szlachetny metal jest zbyt miękki i łatwo poddaje się odkształceniom. W związku z tym tworzy się stopy złota z innymi metalami oraz topnikami. Dzięki domieszce m.in. srebra, złoto zyskuje słomkowy odcień i przede wszystkim jest twardsze i wytrzymalsze. Jak już się pewnie domyślasz, próby złota to wartości, które wskazują, jaki procent stopu użytego do produkcji danego wyrobu jubilerskiego stanowi czyste złoto.

Jeśli zastanawiasz się, czym jest próba złota 375, odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Biżuteria oznaczona znacznikiem tej konkretnej próby zawiera 37,5% czystego złota. Dla porównania w próbie złota 585 znajduje się już 58,5% szlachetnego metalu, a w wyrobach próby 750 jest to aż 75% czystego złota.

Próba złota 375
Kliknij w zdjęcie i zobacz nasze złote kolczyki

Próba złota 375 – ile karatów?

Do opisu biżuterii i innych wyrobów ze złota stosuje się również jednostkę masy zwaną karatami. Za jej pomocą określa się właściwości kamieni szlachetnych czy złota właśnie. 1 karat stanowi 1/24 zawartości czystego złota w stopie użytym do produkcji danej biżuterii. W związku z tym próba złota 375 to inaczej złoto 9-karatowe.

Jak sprawdzić próbę złota 375?

Warto wiedzieć, że obrót metalami szlachetnymi w naszym kraju jest regulowany przez prawo probiercze. Dlatego właśnie pracownie takie jak nasza, muszą być zarejestrowane w okręgowych urzędach probierczych. Instytucje nadają każdemu rzemieślnikowi znak imienny, który pozwala na identyfikację wyrobów.

Co więcej, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy wyrób ze złota ważący powyżej 1 grama, zanim zostanie wysłany do klienta, wcześniej trafia do urzędu probierczego. Tam probierzy sprawdzają zawartość złota w stopie i w efekcie nabijają na biżuterię tzw. cechę probierczą. To właśnie ten urzędowy znak pozwala na jednoznaczne określenie, z jakiej próby złota jest wykonana biżuteria. Cechy umieszczane są zazwyczaj w mało widocznych miejscach, aby nie psuć efektu wizualnego. Gołym okiem raczej trudno je zobaczyć, ale przy pomocy lupy można to zrobić bez problemu.

Przeczytaj również: Jakie są próby złota?

Czy złoto 375 ciemnieje?

Próba złota 375
Kliknij w zdjęcie i zobacz nasze złote pierścionki

Biżuteria to szczególna kategoria wyrobów z metali szlachetnych. Nosimy ją niemal codziennie, a często nie zdejmujemy nawet na czas kąpieli czy treningów. To wszystko sprawia, że stop, z którego wykonano biżuterię jest narażony na działanie różnych czynników. Czy zatem złoto 375 ciemnieje? Niestety, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.

9-karatowe złoto może z czasem ciemnieć przez wzgląd na wysoką zawartość innych metali np. srebra. Stopy złota, które zawierają mniej niż 50% szlachetnego metalu, pod wpływem działania związków siarki będą pokrywać się ciemnym nalotem. Musisz wiedzieć, że kontakt z tymi związkami jest nieunikniony, ponieważ znajdują się one w powietrzu. W efekcie z czasem biżuteria może stracić swój blask, a niewłaściwie przechowywana i pielęgnowana, nawet pokryć się korozją. Jeśli twoje złote błyskotki z czasem stały się matowe, bez obaw. To odwracalny proces. Złoto próby 375 można z powodzeniem wyczyścić i wypolerować. W tym celu warto sięgnąć po specjalne ściereczki jubilerskie, które nie tylko przywrócą blask złotym wyrobom, ale też nie porysują ich.

Czy próba złota 375 jest dobra?

Jak najbardziej! Złoto tej próby z pewnością będzie prezentować się doskonale przez długi czas, ale pod jednym warunkiem – jeśli wiesz, jak należy się z nim obchodzić. Kiedy zatem warto postawić na wyroby z 9-karatowego złota? Jeśli szukasz bardziej budżetowego rozwiązania – siłą rzeczy, niższa zawartość czystego złota w stopie sprawia, że wyroby wykonane z metalu tej próby są tańsze.

Złoto próby 375 będzie także dobrym wyborem, jeśli biżuteria nie będzie noszona codziennie. Przykładowo w przypadku biżuterii ślubnej i zaręczynowej, której raczej nie zdejmuje się, z reguły wyroby te są wykonywane z wyższych prób złota np. 585. Kruszec tej próby znacznie lepiej sprawdza się, jeśli biżuteria ma być noszona na co dzień. Warto też wiedzieć, że 9-karatowe złoto może uczulać.

Jak dbać o złoto próby 375?

Przede wszystkim zdejmuj swoją złotą biżuterię na czas takich aktywności, jak treningi, kąpiele w morzu czy basenie lub sprzątanie. Kontakt złota z potem, chlorowaną czy słoną wodą lub środkami czyszczącymi może powodować szybsze matowienie biżuterii lub nawet pojawianie się na nim plam. Zwróć również uwagę na sposób przechowywania biżuterii. Nie zostawiaj jej w łazience, ponieważ duża wilgotność powietrza na pewno nie będzie sprzyjać utrzymaniu wyrobów w dobrej kondycji. Biżuterię najlepiej przechowuj w sypialni czy garderobie lub innym dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Zadbaj też o szczelne zasobniki, najlepiej wyłożone miękkim materiałem lub gąbką.