szafiry

Szafiry – znaczenie, symbolika, ciekawostki

Szafiry, to kamienie szlachetne, które zaskarbiły sobie szczególne miejsce w sercach wielbicieli biżuterii. Urzekają nie tylko blaskiem szlifowanej powierzchni, ale też wyjątkowym morskim kolorem. Okazuje się jednak, że biżuteria z kamieniami szlachetnymi skrywa w sobie wiele tajemnic, a same szafiry są nieoczywistymi kamieniami. Jeśli ciekawi cię znaczenie kamieni szlachetnych, dziś bierzemy pod lupę właśnie szafiry.

Rubiny, diamenty, szmaragdy czy właśnie szafiry nie tylko dodają biżuterii uroku, ale też niosą ze sobą pewną symbolikę, a dla wielu, mają też właściwości magiczne czy nawet lecznicze. Ponadto na poziomie kulturowym biżuteria artystyczna z kamieniami szlachetnymi to również sygnał, który wysyłamy w świat. Oto kilka ciekawostek na temat znaczenia szafirów.

Szafiry – cechy fizyczne

szafiry
Kliknij w zdjęcie i zobacz srebrną bransoletkę z szafirem

Szafiry, podobnie, jak rubiny, to kamienie szlachetne wywodzące się z grupy korundu. Łączy je nie tylko wspólny rodowód, ale też cechy fizyczne. Szafiry i rubiny w klasyfikacji Mohsa, grupującej minerały pod względem twardości, uplasowały się na drugim miejscu. Wyprzedzają je jedynie diamenty, które są najtwardszymi kamieniami na świecie.

Chociaż w najpopularniejszym wydaniu szafiry mają głęboką morską barwę, musisz wiedzieć, że te wyjątkowe kamienie szlachetne występują w różnych odcieniach. W biżuterii z kamieniami szlachetnymi możemy zatem spotkać szafiry białe, różowe, pomarańczowe czy też fioletowe. Za tonację kamieni odpowiada skład chemiczny.

Klasyczne, intensywne niebieskie szafiry uzyskują swoją barwę za sprawą obecności żelaza oraz tytanu. Co ciekawe, jak podaje prof. Walter Schumann w swojej książce „Kamienie szlachetne i ozdobne”, szafiry występują w przyrodzie znacznie częściej, niż ich bliscy krewniacy, czyli rubiny. Dzieje się tak, ponieważ substancje odpowiadające za barwę niebieskich szafirów występują znacznie częściej, niż chrom, który determinuje krwisty kolor rubinów.

Przeczytaj też: Rubiny – znaczenie, symbolika, ciekawostki

Szafiy znaczenie i symbolika

Kliknij w zdjęcie i zobacz złote kolczyki z szafirami

Cassandra Eason w swojej książce „Tajemnice kryształów” zwraca uwagę, że szafiry to kamienie, które od wieków łączy się z wiernością oraz zaufaniem. Nic zatem dziwnego, że pierścionki z szafirami to bardzo chętnie wybierana biżuteria zaręczynowa. Jednym z najgłośniej komentowanych pierścionków zaręczynowych z szafirami był model, który książę Karol wręczył księżnej Dianie. Obecnie biżuteria za sprawą księcia Williamia zdobi palec księżnej Kate Middleton.

Co więcej istnieje jeszcze inne znaczenie niebieskiego szafiru. Otóż podobno te wyjątkowe kamienie mają również symbolizować mądrość i uczciwość. Z tego względu niejednokrotnie błękitne szafiry zdobiły insygnia koronacyjne i biżuterię noszoną przez władców. Przykładowo biżuteria z szafirami była jednym z prezentów ślubnych, jakie otrzymała brytyjska królowa Elżbieta od swojego ojca króla Jerzego VI z okazji ślubu.

Znaczenie kamieni szlachetnych – szafir i jego właściwości magiczne

Szafiry
Kliknij w zdjęcie i zobacz srebrny pierścionek z szafirem

Okazuje się jednak, że znaczenie szafirów nie ogranicza się jedynie do symboli. Jak podaje wspomniana już Cassandra Eason, tym wyjątkowym kamieniom szlachetnym przypisuje się właściwości magiczne i lecznicze. Przykładów na właśnie takie zastosowanie szafirów nie brakuje. Autorka przywołuje przykład izraelskiego króla Salomona, który słynął z ponadprzeciętnej mądrości.

Jak głoszą legendy, pierścień władcy, z którym nigdy się nie rozstawał, miał właściwości magiczne i zdobił go właśnie niebieski szafir. Ponadto wedle mitologii greckiej szafiry pozwalały dostąpić mądrości, jaka płynęła z delfickiej wyroczni – aby zasięgnąć porady w tamtejszej świątyni należało mieć przy sobie właśnie szafir. Jak zaznaczyliśmy już w pierwszych zdaniach tego artykułu, tym istnieje również lecznicze znaczenie szafirów. Podobno kamienie mają energię, która wpływa uspokajająco na skołatane nerwy.