Pierścionek zaręczynowy

Jaki kamień w pierścionku zaręczynowym?

Diament, szafir, rubin, a może szmaragd? Jaki kamień w pierścionku zaręczynowym? Jeśli stoisz w obliczu wyboru biżuterii zaręczynowej, przekonaj się, jaki kamień szlachetny będzie najtrwalszym rozwiązaniem oraz jaka symbolika kryje się za poszczególnymi klejnotami.

Pierścionek zaręczynowy z diamentem

Pierścionek zaręczynowy
Kliknij w zdjęcie i zobacz pierścionki zaręczynowe Solkatt

To biżuteryjna klasyka, po którą sięga zdecydowanie najwięcej zaręczających się osób. Musisz wiedzieć, że diamenty są oprawiane w pierścionkach zaręczynowych nie bez przyczyny. Otóż te wyjątkowe kamienie są najtwardszymi minerałami na świecie. W dziesięciostopniowej skali Mohsa, która ocenia twardość kamieni, uplasowały się na szczycie zestawienia. Co to oznacza w praktyce?

Pierścionek zaręczynowy z tym szlachetnym klejnotem przez długi czas będzie się mienił pięknym diamentowym blaskiem. Twardy kamień jest odporny na uszkodzenia i zarysowania, dlatego nawet pomimo codziennego noszenia, nie straci na atrakcyjnym wyglądzie. Co ciekawe, dawniej wierzono również, że za niezrównaną twardością kamienia idzie również symbolika istotna z punktu widzenia przyszłych małżonków. Pierścionek zaręczynowy z diamentem miał być zwiastunem dozgonnej miłości i stałości uczuć.

Warto też zaznaczyć, że diamenty oprawiane w pierścionkach zaręczynowych towarzyszą narzeczonym od wieków. Pierwszy pierścionek tego typu podarowano na znak małżeńskiej umowy już w średniowieczu. Dlatego śmiało możemy mówić, że to tradycyjne i sprawdzone rozwiązanie.

Jeśli ciekawią cię fakty na temat diamentów, znajdziesz je w naszym artykule: Diamenty – znaczenie, symbolika, ciekawostki

Pierścionek z szafirem

Kliknij w zdjęcie i zobacz nasz złoty pierścionek z szafirem “Rzeka”

Szafiry to równie popularne kamienie oprawiane w biżuterii zaręczynowej. Wystarczy wspomnieć, że słynna Lady Di wybrała właśnie pierścionek z szafirem jako znak swoich zaręczyn z ówczesnym księciem Karolem. Obecnie 12-karatowy klejnot otoczony drobniejszymi diamentami zdobi palec księżnej Walii, żony Księcia Williama, Kate Middleton.

We wspomnianej już skali Mohsa, szafiry zajęły drugie miejsce, więc te piękne kamienie również przez lata nie utracą swojego blasku. Jak podaje prof. Walter Schuman w swojej książce „Kamienie szlachetne i ozdobne”, szafiry wywodzą się z grupy korundu, podobnie jak inne kamienie, o których przeczytasz niżej, czyli rubiny. Specjalista wskazuje również, że chociaż najpopularniejszy kolor szafirów to chabrowy odcień niebieskiego, to kamienie te występują też w odcieniach: białym, różowym, żółtym czy pomarańczowym. Za elegancką, głęboko morską barwę szafirów odpowiadają żelazo i tytan obecnie w składzie chemicznym kryształu.

Więcej informacji na temat szafirów znajdziesz w tym artykule: Szafiry – znaczenie, symbolika, ciekawostki

Ciekawa jest również symbolika przypisywana szafirom. Cassandra Eason w swojej książce „Tajemnice kryształów” zauważa, że te piękne kamienie szlachetne są znakiem wierności oraz zaufania. Co więcej, w tradycji jubilerskiej szafiry uznaje się za symbol mądrości i właśnie z tego powodu klejnoty te oprawiano często w insygniach koronacyjnych władców największych państw świata.

Pierścionek zaręczynowy z rubinem

Pierścionek zaręczynowy
Kliknij w zdjęcie i zobacz złoty pierścionek z rubinem “Astrid”

Rubiny to kamienie szlachetne, które są bliskimi krewnymi wspomnianych wyżej szafirów. Oba typy kamieni wywodzą się z tej samej grupy minerałów, czyli korundów. Jak wskazuje przywołany już w tym artykule profesor Walter Schuman, za intensywną czerwono-różową tonację rubinów odpowiada obecność chromu w krysztale. Co ważne, podobnie, jak szafiry, rubiny również uzyskały 9 notę w skali Mohsa, co czyni je niemal tak odpornymi na zarysowania, jak diamenty.

W pierścionkach zaręczynowych i biżuterii w ogóle z reguły oprawia się oszlifowane rubiny, które dzięki obróbce stają się przejrzyste i skrzą się żywym blaskiem. Jubilerzy często jednak sięgają także po surowe rubiny, które wyróżnia satynowy połysk. Ciekawostką może być także symbolika rubinów. Otóż kamienie te kojarzone są z płomienną miłością i namiętnością, co idealnie pasuje do biżuterii zaręczynowej.

Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat rubinów, znajdziesz je tu: Rubiny – znacznie, symbolika, ciekawostki

Pierścionek ze szmaragdem

Ostatni rodzaj kamieni w naszym zestawieniu to szmaragdy. Wywodzą się z grupy berylu i charakteryzują intensywną, zieloną barwą. Twardość tych pięknych kamieni szlachetnych jest oceniania między 7,5 a 8 w dziesięciostopniowej skali Mohsa. W praktyce oznacza to, że szmaragdy będą mniej odporne na zarysowania, niż opisane wyżej klejnoty. To ważna informacja, ponieważ biżuterię zaręczynową nosi się z reguły na co dzień, więc łatwo o ewentualne uszkodzenia. Jeśli wierzyć symbolice kamieni, to szmaragd jest łączony z miłością harmonijną i głęboką.

W kolekcji pierścionków zaręczynowych Solkatt znajdziesz pierścionki zaręczynowe z diamentami. Jeśli jednak wolisz, aby wybrany przez ciebie projekt zdobił inny kamień, skontaktuj się z nami.