Złoty pierścionek z rubinem

Rubiny – znaczenie, symbolika, ciekawostki

Rubiny to obok diamentów, szafirów i szmaragdów najczęściej stosowane w jubilerstwie kamienie szlachetne. Są nie tylko cenne i bardzo dekoracyjne, ale również niosą ze sobą pewną symbolikę. Co więcej, wedle różnych wierzeń przypisuje się im właściwości magiczne. Jeśli planujesz zakup biżuterii z rubinem lub po prostu ciekawią cię te piękne kamienie, zapraszamy do lektury.

Rubiny cechy fizyczne

Rubin to minerał z grupy korundu, z której wywodzi się także szafir. Okazuje się, że te dwa rodzaje kamieni szlachetnych są ze sobą blisko spokrewnione. Nazwa rubinów wzięła się od ich pięknego głębokiego koloru – rubens to łacińskie słowo oznaczające „czerwień”. Musisz jednak wiedzieć, że te wyjątkowe kamienie występują w różnych odcieniach od głębokiej krwistej czerwieni, przez tony zbliżone do różu, aż po czerwień zabarwioną błękitem.

rubiny

Rubiny w surowym wydaniu mienią się satynowym połyskiem, który również jest ceniony w biżuteryjnym świecie. Nieobrobione kamienie często stosowane są do wyrobu bransoletek czy naszyjników. Jednak to w efekcie szlifowania rubiny ukazują swój wyjątkowy blask, który niemal dorównuje diamentom. W naturalnych rubinach często można dopatrzyć się inkluzji, czyli tzw. wrostków. Są to różnego rodzaju pęknięcia czy ślady innych minerałów, które po oszlifowaniu kamienia dodają mu jeszcze więcej uroku.

Kamienie szlachetne poddaje się różnym kryteriom oceny, a jednym z nich jest twardość. Badacze opisują ten parametr wg. dziesięciostopniowej skali Mohsa. Rubiny uzyskały niemal najwyższą, 9. notę w tej klasyfikacji, a wyżej ocenia się jedynie diamenty. Co to oznacza w praktyce? Jeśli postawisz na biżuterię z rubinami np. złoty pierścionek z rubinem, kamień z czasem nie straci swojego wyjątkowego blasku.

Przeczytaj też: Kamienie szlachetne w jubilerstwie

Złoża rubinów i obróbka

Najwięcej rubinów wydobywa się w Birmie, Tajlandii oraz na Sri Lance. Sposób obróbki jest dobierany przez wzgląd na jakość kamienia. Rubiny o dużej przejrzystości najczęściej obrabia się tzw. szlifem brylantowym. W efekcie na powierzchni kamienia powstają tzw. fasetki, czyli ukośne płaszczyzny. W przypadku rubinów mniej przejrzystych w grę w chodzi np. tzw. szlif kaboszonowy, który pozwala wydobyć z kamieni wyjątkową migotliwość. O tak obrobionych minerałach mówimy, że to kamienie z efektem kociego oka.

Znaczenie i symbolika biżuterii z rubinami

Dzięki swojej intensywnej barwie zbliżonej do koloru krwi, rubiny wiąże się z namiętną miłością i pasją. Zapewne z tego właśnie powodu złote pierścionki zaręczynowe z rubinami wybierane są chętnie na oświadczyny. Dawniej pierścionki z rubinami, szafirami, diamentami czy szmaragdami symbolizowały władzę i bogactwo. Ozdoby z klejnotami tego typu były zarezerwowane jedynie dla najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi. Biżuteria była więc sposobem na wyrażenie i podkreślenie swojego statusu. Jak podaje prof. Walter Schumann w swojej książce „Kamienie szlachetne i ozdobne”, rubiny zdobiły niejednokrotnie insygnia koronacyjne europejskich władców np. czeską koronę świętego Wacława.

Rubiny – właściwości lecznicze i magiczne

złoty pierścionek z rubinem
Kliknij w zdjęcie i zobacz złoty pierścionek z rubinem “Astrid

Kamienie i biżuteria z kamieniami pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną czy są sposobem na wysłanie w świat pewnego komunikatu. Dla wielu kamienie szlachetne i półszlachetne kryją w sobie również właściwości lecznicze i magiczne. Jak pisze Cassandra Eason w swojej książce „Tajemnice kryształów” rubin to kamień wzmacniający dobrą energię i jak już wcześniej wspomnieliśmy, nierozerwalnie związany z miłością. Autorka dodaje, że rubiny szczególnie polecana się osobom starającym się o potomstwo, ponieważ energia kamieni sprzyja płodności. Rubiny wiąże się również z czakrą serca i przypisuje się je takim znakom zodiaku, jak Rak i Strzelec.

Jak widzisz, rubiny to naprawdę niezwykłe kamienie. Dlatego nie mogło ich zabraknąć w kolekcji Solkatt. W naszym sklepie znajdziesz złoty pierścionek z rubinem oraz złotą bransoletkę z rubinami i serduszkiem.