kamienie szlachetne

Kamienie szlachetne w jubilerstwie – jaki pierścionek z kamieniem?

Kamienie szlachetne to nieodłączny składnik biżuterii. Jeśli myślisz o zakupie pierścionka z kamieniem tego typu i nie wiesz, na jaki postawić, poniżej znajdziesz garść ciekawostek, które rzucą zupełnie nowe światło na pierścionki z diamentami, rubinami, szafirami czy szmaragdami.

Jak wskazuje prof. Walter Schuman we wstępie do swojej książki „Kamienie szlachetne i ozdobne”, minerały tego typu znane były człowiekowi już od 10 000 lat. Kiedyś kamienie szlachetne miały symbolizować władzę i status społeczny. Obecnie pierścionki z diamentami czy inna biżuteria z kamieniami szlachetnymi to raczej osobiste przedmioty, które często wyrażają miłość, pasję czy są swego rodzaju talizmanami. Jaki pierścionek z kamieniem szlachetnym będzie pasować do Ciebie?

Diamenty, czyli najcenniejsze kamienie szlachetne

Kliknij w zdjęcie i zobacz złoty pierścionek z diamentem “Astrid”

Marilyn Monroe śpiewała, że „diamenty to najlepsi przyjaciele kobiet”. I chociaż stwierdzenie trzeba traktować z pewnym przymrużeniem oka, to z pewnością te najszlachetniejsze w jubilerstwie kamienie mają wręcz ikoniczny charakter. Wystarczy wspomnieć o pierścionkach zaręczynowych – to właśnie pierścionki z diamentami urosły do miana symbolu biżuterii zaręczynowej.

Dlaczego diamenty zasłużyły sobie na tak szczególne względy? Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze same właściwości kamieni – diamenty nie mają sobie równych pod względem twardości. W skali Mohsa, służącej do opisywania twardości minerałów, diamenty uzyskały 10, najwyższą notę. Co to oznacza w praktyce?

Właściwości diamentów

Otóż skala Mohsa opisuje opór, jaki stawiają minerały w wyniku zarysowania ich przedmiotem o ostrej krawędzi. Pamiętasz tytuł jednej z części filmów o przygodach agenta 007? W kontekście skali Mohsa w stwierdzeniu „Diamenty są wieczne” faktycznie jest sporo racji. W praktyce oznacza to, że twój pierścionek z diamentem będzie się prezentował znakomicie przez długi czas, ponieważ kamień szlachetny nie zmatowieje, ani nie pojawią się na nim rysy.

Diamenty zaskarbiły sobie szczególne miejsca w sercach miłośników biżuterii również przez wzgląd na rzadkość występowania. Ale to przede wszystkim ich niepowtarzalny urok, czyli połysk oraz sposób, w jaki światło załamuje się na oszlifowanym kamieniu, sprawia, że w biżuterii nie mają sobie równych.

Diamenty a brylanty

W tym miejscu warto zaznaczyć jedną istotną kwestię – nie każdy diament jest brylantem. Aby nazwać diament tym mianem, musi on zostać oszlifowany tzw. szlifem brylantowym. To szczególny sposób obróbki, który ewoluował na przestrzeni setek lat, aby wydobyć z diamentów niepowtarzalny blask i właściwości optyczne. Szlif brylantowy składa się z przynajmniej 58 fasetek, okrągłej rondysty i tafli w górnej części.

Rubiny – kamienie szlachetne w kolorze krwi

Rubiny, czyli minerały wywodzące się z grupy korundu wyróżniają się charakterystyczną, głęboką czerwoną barwą, zbliżoną do koloru krwi. Poszczególne kamienie mogą się różnić odcieniami, dlatego na rynku znajdziesz pierścionki zaręczynowe z rubinami, których barwy są zbliżone bardziej np. do różu. W skali Mohsa rubiny uzyskały wysoką, 9 notę, więc jedynymi twardszymi minerałami są wspomniane wcześniej diamenty.

W jubilerstwie stosuje się zarówno surowe rubiny, jak i szlifowane. Te pierwsze są mgliste i nieprzejrzyste oraz mają specyficzny, nieco satynowy połysk i wyglądają świetnie formowane w niewielkie nieregularne kuleczki. Rubiny tego typu zdobią np. naszyjniki czy bransoletki.

Z kolei w efekcie szlifowania z rubinów wydobyć można wyjątkowy blask. Rubiny szlifuje się m.in. szlifem brylantowym lub schodkowym. Co ciekawe, pierścionki z rubinami są chętnie wybierane jako biżuteria zaręczynowa. Wedle różnych wierzeń, rubiny symbolizują m.in. pożądanie i namiętną miłość. Szczególnie efektownie te kamienie szlachetne prezentują się w połączeniu z ciepłym blaskiem złota.

Szafiry – kamienie szlachetne w kolorze morza

kamienie szlachetne
Kliknij w zdjęcie i zobacz srebrny pierścionek z szafirem “Rzeka”

Szafiry wywodzą się z tej samej grupy minerałów, co wspomniane wyżej rubiny i tak jak kamienie o głębokiej czerwonej barwie, również wyróżniają się oceną twardości 9 w skali Mohsa. Jeśli postawisz zatem na złoty pierścionek z szafirem, kamień w twojej biżuterii będzie prezentować się znakomicie przez naprawdę długi czas.

Chociaż pewnie większość z nas myśląc o szafirze ma na myśli głęboki morski kolor, okazuje się, że te wyjątkowe kamienie szlachetne występują w wielu różnych odcieniach –  bywają bezbarwne, żółte pomarańczowe, a nawet zielone. Najbardziej cenione w jubilerstwie szafiry to te o intensywnej chabrowej barwie. Co ciekawe, w różnych kulturach szafiry wskazywano jako kamienie symbolizujące wierność i prawdę.

Szmaragdy – kamienie szlachetne w kolorze wiosny

Kamień szlachetny o charakterystycznej, głębokiej zielonej barwie to szmaragd. Wywodzi się z grupy berylu, a jego bliski krewny mający ten sam rodowód, który przybrał odcień błękitu, to akwamaryn. Szmaragd w skali Mohsa uzyskał notę między 7,5 a 8, co czyni go nieco mniej twardym i odpornym na zarysowania, niż wspomniane wyżej kamienie szlachetne.

Nie ujmuje to jednak nic z wyjątkowego czaru tego efektownego minerału. Szmaragdy stosowane w jubilerstwie szlifuje się tzw. szlifem schodkowym, a okazy o największej przejrzystości również szlifem brylantowym. W efekcie szmaragdy są częstym uzupełnieniem biżuterii zaręczynowej. Kamienie o mniejszej przejrzystości lub naznaczone inkluzjami formuje się w kształt niewielkich kanciastych kuleczek i stosuje jako uzupełnienie naszyjników czy bransoletek.

W kulturze starożytnego Rzymu szmaragdy wiązane były z postacią bogini Wenus. Ówcześni wierzyli, że kamień o intensywnej zielonej barwie symbolizuje miłość, wiosnę, roślinność i płodność. Pierścionek ze szmaragdem może być zatem symbolem uczucia, ale też świetnym odwołaniem do przyrodniczej pasji swojej właścicielki.

Pierścionki z kamieniami szlachetnymi znajdziesz też na stronie naszej siostrzanej marki Hilly Sheep.