Jakie są próby złota

Jakie są próby złota?

Jakie są próby złota? Jaka próba złota jest najlepsza do obrączek? Czym różni się złoto 375 od 585? Jeśli rozważasz zakup złotej biżuterii i chcesz wiedzieć, co kryje się za tymi enigmatycznymi stwierdzeniami, zapraszamy do lektury naszego najnowszego wpisu.

Złoto od wieków towarzyszy ludzkości.  Dawniej symbolizowało władzę, podkreślało status swojego właściciela i onieśmielało swoim szlachetnym blaskiem. Obecnie złoto nie jest już zarezerwowane jedynie dla wybranych i sięgamy po nie, aby uczcić wyjątkowe chwile. To właśnie złota biżuteria jest najchętniej wybierana na zaręczyny czy śluby, a także jako upominki na najróżniejsze okazje. Musisz wiedzieć jednak, że złoto to naprawdę szczególny materiał, który niejedno ma imię. Jeśli ciekawi cię, co jakie są próby złota, poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie oraz garść ciekawostek prosto z jubilerskiego świata

Spis treści:

 • Próba złota – co oznacza?
 • Jakie są próby złota?
 • Jakie są próby białego złota?
 • Jaka próba złota jest najlepsza?

Próba złota -co oznacza?

Jakie są próby złota
Kliknij w zdjęcie i zobacz złote kolczyki Solkatt

Próby złota informują nas, jaki procent w danym stopie stanowi czyste złoto. Musisz bowiem wiedzieć, że ten szlachetny metal, który tak sobie cenimy, sam w sobie jest bardzo miękki. W związku z tym, aby możliwe było przygotowanie biżuterii, która będzie ci służyć w dobrym stanie przez długi czas, konieczne jest dodanie do roztopionego złota innych metali oraz topników. W efekcie uzyskujemy stop o pożądanych właściwościach chemicznych i fizycznych oraz o charakterystycznym ciepłym kolorze. Co ciekawe, to właśnie domieszki miedzi, a przede wszystkim srebra decydują o tym, że złoto ma ten charakterystyczny, elegancki słomkowy odcień. Z kolei w przypadku białego złota, metale, jakie dodaje się do stopu aby uzyskać chłodny kolor, to głównie pallad i domieszki niklu.

Złoto – jakie są próby?

Na początek naszych rozważań o konkretnych próbach złota, należy jeszcze zaznaczyć, że podział ten jest w Polsce regulowany na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki. Co ważne, zgodność prób złota jest w naszym kraju kontrolowana. Pracownie, takie jak nasza, zgłaszają swoją działalność w urzędach probierczych, które nadają rzemieślnikom imieninki identyfikujące ich wyroby.

Co więcej, każdy wyrób ze złota ważący powyżej 1 grama zgodnie z polskim prawem probierczym, trafia na badania do lokalnego Urzędu Probierczego. Tam specjaliści potwierdzają zgodność stopu złota z wytycznymi. W efekcie każdy przedmiot uzyskuje cechę probierczą. Jest to znak urzędowy potwierdzający zawartość czystego złota w stopie użytym do produkcji danego wyrobu. Przejdźmy jednak do konkretów – jakie są próby zlota?

Polskie znaki i cechy probiercze. Źródło: Małopolski Urząd Probierczy

Próby złota:

 • próba 333 – to 8-karatowe złoto. Próba ta informuje nas, że w danym stopie czyste złoto stanowi 33,3% całości. W jubilerstwie stosuje się ją dość rzadko. Urzędy Probiercze oznaczają tę próbę złota cyfrą 6.
 • próba 375 – to 9-karatowe złoto, w którym czysty szlachetny metal stanowi 37,5% zawartości całego stopu. Złoto próby 375 stosuje się znacznie częściej, ponieważ jej właściwości fizyczne zapewniają znacznie lepsze parametry uzyskanego stopu. 9-karatowe złoto z reguły stosuje się do wyrobu kolczyków czy pierścionków. Urzędy Probiercze oznaczają tę próbę złota cyfrą 5.
 • Próba 500 ­– to 12karatowe złoto, gdzie zawartość czystego szlachetnego metalu wynosi 50% stopu. W praktyce jubilerskiej próba 500 praktycznie nie jest stosowana lub występuje bardzo rzadko. Urzędy Probiercze oznaczają tę próbę złota cyfrą 4.
 • próba 585 – to 14-karatowe złoto. Zawartość czystego złota w stopie wynosi w tym przypadku aż 58,8%. Powszechnie uznaje się 14-karatowe złoto za szlachetną i wysoką próbę. Potwierdzeniem może być fakt, że to właśnie z tej próby metalu najczęściej wykonuje się biżuterię zaręczynową oraz ślubną. W tej próbie złota najczęściej są wykonywane również łańcuszki, ponieważ stop 585 zapewnia najlepsze parametry wytrzymałości i elastyczności. Urzędy Probiercze oznaczają tę próbę złota cyfrą 3, dlatego potocznie złoto 14-karatowe w jubilerskim żargonie określa się mianem „trójki”.
 • próba 750 – czyli 18-karatowe złoto. To bardzo szlachetny i kosztowny stop, w którym czyste złoto to aż 75%. 18-karatowe złoto stosuje się do wykonania kosztownej i bardzo okazałej biżuterii np. pierścionków zaręczynowych z dużymi diamentami. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tak duża domieszka złota w stopie sprawia, że pierścionki mogą się odkształcać. Jak wspominaliśmy na wstępie, złoto samo w sobie jest bardzo miękkim metalem. Dlatego biżuteria wykonana ze złota tej próby raczej nie nadaje się do codziennego użytkowania. Lepiej zachować ją jedynie na wielkie wyjścia. Urzędy Probiercze oznaczają tę próbę złota cyfrą 2.
 • próba 960 – zawiera 96% czystego złota w stopie i nie stosuje się jej do wyrobu biżuterii. Urzędy Probiercze oznaczają tę próbę złota cyfrą 1.
 • próba 999 – zawiera 99,9% czystego złota i w praktyce jubilerskiej nie jest stosowana. Urzędy Probiercze oznaczają tę próbę złota cyfrą 0.

W Solkatt pracujemy na dwóch próbach złota – 375 i 585, ponieważ są to najpowszechniej stosowane w jubilerstwie odmiany oraz przedstawiają najlepszy stosunek jakości metalu do ceny produktu.

Jakie są próby białego złota?

Odpowiedź na to pytanie, jest w zasadzie zawarta powyżej, ponieważ próby białego złota są dokładnie takie same, jak w przypadku złota żółtego. Co ważne, w naszej pracowni pracujemy jedynie w 14-karatowym białym złocie.

Jaka próba złota jest najlepsza? 375 czy 585? Którą wybrać?

Jakie są próby złota
Kliknij w zdjęcie i zobacz złote naszyjniki Solkatt

Niestety, nie mamy jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Gdybyśmy rozważali zakup biżuterii jedynie z inwestycyjnego punktu widzenia lub zwracając uwagę na szlachetność metalu, powiedzielibyśmy, że im próba wyższa, tym lepiej. Kupując biżuterię trzeba mieć jednak na uwadze również kwestie użytkowe. Jeśli zastanawiasz się, jaka próba złota jest lepsza 375 czy 585, przemyśl sposób, w jaki biżuteria będzie użytkowana.

Przykładowo obrączki ślubne czy pierścionki zaręczynowe to biżuteria, którą z reguły nosimy cały czas. W związku z tym pierścionki i obrączki są narażone na częsty kontakt z detergentami, różnymi kosmetykami czy wreszcie mogą przytrafić się różne uszkodzenia mechaniczne. Dlatego jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jaka próba złota do obrączek, polecanym rozwiązaniem jest 14 karatowe złoto, czyli próba 585.

A jaka próba złota na łańcuszek? W praktyce jubilerskiej w tym przypadku łańcuszki również najczęściej są wykonane z próby 585. Dzieje się tak, ponieważ duża domieszka złota zapewnia elastyczność ogniw przy jednoczesnej wytrzymałości, jaką zapewniają pozostałe składniki stopu.