dlaczego srebro ciemnieje

Dlaczego srebro ciemnieje? Jak przywrócić blask biżuterii ze srebra?

Zauważyłaś, że twój srebrny łańcuszek lub pierścionek stracił blask i pojawił się na nim ciemny nalot? Bez obaw! To naturalny i przede wszystkim odwracalny proces oksydacji. Jeśli chcesz, żeby twoja srebrna biżuteria prezentowała się znakomicie przez lata, zobacz, dlaczego srebro ciemnieje, jak je wyczyścić i przechowywać.

Blask jest jednym ze znaków rozpoznawczych srebra. Metal wypolerowany na wysoki połysk intensywnie odbija światło, co dodatkowo podkreśla elementy zdobnicze i kształt biżuterii. Niestety, z czasem na srebrnej biżuterii pojawia się ciemniejszy nalot, a pierścionki, naszyjniki czy kolczyki tracą swój pierwotny blask. Na szczęście, są na to sposoby.

Przeczytaj też: Jak nosić łańcuszki? Pomysły na stylizowanie naszyjników

Dlaczego srebro czernieje?

Wszystko to za sprawą procesu oksydacji. Za tym enigmatycznym określeniem kryje się w pełni naturalna reakcja chemiczna – w wyniku kontaktu srebra z powietrzem i zawartymi w nim związkami siarki, dochodzi do utlenienia srebra. W rezultacie na biżuterii pojawia się ciemny nalot, a metal traci blask. Jak już wspomnieliśmy na wstępie tego artykułu, efekt oksydacji można łatwo odwrócić, o czym przeczytasz kilka akapitów niże.

Dlaczego srebro ciemnieje – warunki, które sprzyjają oksydacji

Dlaczego srebro ciemnieje
Kliknij w zdjęcie i zobacz srebrne kolczyki Solkatt

Co ciekawe, proces ciemnienia srebrnej biżuterii może postępować znacznie szybciej, jeśli zaistnieją określone warunki.

  • Wilgotne powietrze – zwiększona wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przechowujesz biżuterię z pewnością sprawi, że proces utleniania i pojawiania się ciemnego nalotu na srebrze będzie postępował szybciej. Dlatego zdecydowanie unikaj przechowywania swojej srebrnej biżuterii w łazience, gdzie poziom wilgotności powietrza jest najwyższy.
  • Kontakt z kosmetykami – lakier do włosów, balsam do ciała czy kremy mogą sprawiać, że srebro będzie ciemniało jeszcze szybciej. Dlatego staraj się unikać noszenia biżuterii w trakcie wykonywania swojej pielęgnacyjnej rutyny.
  • Kontakt z ludzkim potem – związki zawarte w pocie mogą również wpłynąć na kondycję twojej srebrnej biżuterii. Dlatego warto pamiętać o zdejmowaniu łańcuszków czy bransoletek przed rozpoczęciem intensywnego wysiłku fizycznego np. treningu. Co ważne, proces ciemnienia srebra jest uzależniony również od tak indywidualnych uwarunkowań, jak rodzaj diety, przyjmowane leki czy częstotliwość spożywania alkoholu, które to wpływają na odczyn skóry.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić rozmiar pierścionka?

Jak czyścić srebro?

dlaczego srebro ciemnieje
Kliknij w zdjęcie i zobacz srebrne bransoletki Solkatt

Jak już wiesz, proces ciemnienia srebrnej biżuterii jest w pełni odwracalny. Jak zatem pozbyć się ciemnego nalotu z bransoletek czy naszyjników? Jest na to kilka sposobów.

Pierwszy, który szczególnie polecamy, to zastosowanie specjalnych ściereczek jubilerskich. Są one nasączone preparatem, który pozwoli szybko usunąć ciemny nalot. Co ważne, ta metoda jest bezpieczna dla biżuterii i wybierając ściereczki nie ryzykujesz uszkodzenia swoich błyskotek np. przez zarysowanie.

Istnieją również domowe sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii. Popularnym rozwiązaniem jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej i wody lub sody oczyszczonej i octu winnego. Domowe preparaty tego typu należy nanieść na biżuterię za pomocą ściereczki i delikatnie wyczyścić. Po zakończeniu czyszczenia biżuterię należy opłukać w ciepłej wodzie, a następnie wysuszyć za pomocą ściereczki z mikrofibry. Zanim przystąpisz do czyszczenia biżuterii domowymi sposobami, warto wykonać próbę w najmniej widocznym miejscu.

Jak przechowywać srebrną biżuterię?

dlaczego srebro ciemnieje
Kliknij w zdjęcie i zobacz srebrne naszyjniki Solkatt

Skoro już wiesz, dlaczego srebro ciemnieje i jak sobie radzić z czyszczeniem srebrnej biżuterii, na koniec warto zastanowić się również, jak przechowywać błyskotki, aby zminimalizować efekt oksydacji. Przede wszystkim przechowuj swoje skarby w szczelnie zamkniętym pojemniku. Dobrym rozwiązaniem będą wszelkie szkatułki i pojemniki na biżuterię lub opakowania jubilerskie, które dołączane są przy zakupie. Lepiej unikać otwartych ekspozytorów np. wieszaków na łańcuszki.

Zastanów się też nad pomieszczeniem, w którym znajdzie się biżuteria. Powinno to być miejsce dobrze wentylowane i suche. Dobrym rozwiązaniem może być zatem sypialnia lub garderoba. Co więcej, w ten sposób nie tylko zapewnisz dobre warunki do przechowywania biżuterii, ale też błyskotki będą pod ręką podczas kompletowania stylizacji.