Biżuteria z serduszkiem

Biżuteria z serduszkiem – historia, znaczenie motywu, ciekawostki

Biżuteria z serduszkiem to szalenie popularny symbol miłości. Dlaczego jednak ten charakterystyczny kształt stał się znakiem rozpoznawczym uczucia łączącego dwójkę zakochanych osób? Jaka jest historia symbolu serca i co tak naprawdę się za nim kryje? Jeśli cenisz sobie biżuterię z serduszkiem lub chcesz podarować bliskiej osobie pierścionek z serduszkiem czy naszyjnik z sercem, poniżej znajdziesz garść ciekawostek na temat motywu serduszka.

Kształt serduszka – skąd się wziął?

Pochodzenie symbolu serca nie jest do końca jasne. Badacze wykluczają, że motyw ten wywodzi się od kształtu ludzkiego serca, ponieważ trudno doszukać się w nim podobieństwa. Istniało kilka teorii, które przypisywały inspirację dla kształtu serca organom zwierzęcym, ale i te tropy legły w gruzach. Inna z poszlak wiąże kształt serca z nasionami wymarłej już egzotycznej rośliny.

Biżuteria z serduszkiem – co oznacza?

Biżuteria z serduszkiem
Kliknij w zdjęcie i zobacz złote bransoletki z serduszkiem Solkatt

W podstawowym znaczeniu, naszyjnik z sercem czy pierścionek z tym motywem to symbol miłości. Biżuteria z serduszkiem jest chętnie wybierana na zaręczyny czy prezenty walentynkowe, ponieważ kształt kojarzy się z miłością romantyczną i pożądaniem. Co ciekawe, często w pierścionkach wykorzystujących motyw serca oprawia się rubiny. Ich krwista barwa nawiązuje do wzorcowego przedstawienia motywu czerwonego serduszka, ale ważna jest też symbolika samego kamienia – rubiny wiąże się z namiętnością i płomiennym uczuciem.

Okazuje się jednak, że za pierścionkiem z serduszkiem czy naszyjnikiem z sercem kryje się znacznie więcej. Obok opisanego wyżej romantycznego znaczenia, Władysław Kopaliński w swoim „Słowniku symboli” wymienia również takie interpretacje, jak: wzruszenie, dobroć, szczerość, uprzejmość, życzliwość czy oddanie. Jak widać, to cała gama pięknych i pozytywnych uczuć, które mogą kryć się za tym niepozornym motywem. Jeśli więc chcesz podarować bliskiej osobie łańcuszek z sercem czy bransoletkę z tym motywem, biżuteria będzie wielowymiarowym symbolem o szczególnym znaczeniu.

Pierścionek z serduszkiem, broszka czy łańcuszek – historia biżuteryjnego motywu

Kliknij w zdjęcie i zobacz pierścionki Solkatt

Motyw serca wykorzystywano początkowo przede wszystkim w pierścionkach i broszkach. Historia pierścionków z motywem serduszka sięga aż XV wieku. Jak podaje Diana Scarisbric, autorka książki „Rings: Jewellery of Love Power and Loyalty”, pierwszy odnotowany przez badaczy pierścionek z serduszkiem został wykonany około 1410 roku. Biżuteria została przesłana przez ówczesnego papieża księciu Janowi z Berry.

Jak widzisz, historia biżuterii pokazuje, że pierścionki z serduszkiem serduszkiem nie zawsze były symbolami miłości. Jak podaje wcześniej przywołana Diana Scarisbrick, w  XVII stuleciu motyw ten pojawiał się także w tzw. pierścionkach memento mori. Biżuteria tego typu noszona jako przypomnienie o nieuchronności ludzkiego losu, miała jednocześnie być swego rodzaju drogowskazem. Wierzono, że symbole tego typu będą prowadzić ludzi na ścieżkę moralności, a zdobiły je np. klejnoty formowane w sercowaty kształt. Innym ciekawym wykorzystaniem motywu serca w biżuterii były Luckenbooth, czyli tzw. „serca wiedźmy”. Amulety z sercowatym, nieregularnym zdobieniem miały chronić swoich właścicieli przed złym urokiem i czarami. Te efektowne szkockie broszki dopiero z czasem ewoluowały w kierunku metafory uczucia łączącego dwójkę zakochanych.

Jako symbol miłości romantycznej, pierścionki i biżuteria z serduszkiem funkcjonowała już w średniowieczu. Jej rozpowszechnienie wiąże się z popularnością romansów rycerskich i dworskich. W XIX stuleciu motyw serduszka podbił serca brytyjskiej arystokracji za sprawą królowej Wiktorii. Właśnie sercowaty kształt naszyjników, kolczyków czy zawieszek do bransoletek był ulubionym motywem Monarchini.

Historia biżuterii z serduszkiem ma naprawdę głębokie korzenie i bez dwóch zdań zasłużyła sobie na miano klasyka. W Solkatt cenimy sobie nie tylko motywy zaczerpnięte z natury, ale też właśnie klasyczne rozwiązania. W naszej kolekcji znajdziesz biżuterię z serduszkiem, czyli projekty „Freja”. Całość utrzymana jest w minimalistycznej estetyce, ale prezentuje się naprawdę ciekawie.